Brak produktów w koszyku
Pytanie o to, co lepsze, materac twardy czy miękki, pada dość często z ust naszych konsumentów. I równie często można natknąć się na wiele mitów, które wyrosły wokół tematu twardości materaca. Wciąż dość powszechna jest opinia mówiąca o tym, że tylko twarde materace są zdrowe i tylko one zapewnią właściwą stabilizację kręgosłupa. Nierzadko również konsumenci myślą, że twardość materaca dobiera się wyłącznie do preferencji użytkownika. Tymczasem sprawa wygląda inaczej, a sama twardość materaca jest jednym z najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić podczas zakupu nowego modelu do swojej sypialni.
@materacedlaciebie #MateraceDlaCiebie #WyśpijSięNaSzczęście #materace #materac #promocja #rabat #blackfriday #blackweek
♬ original sound - materacedlaciebie
Dlaczego twardość materaca jest tak ważna? To właśnie ona, w dużej mierze, decyduje o tym, czy materac będzie dla nas „zdrowy i komfortowy”. Dopiero prawidłowo dobrany materac zapewnia właściwe podparcie dla kręgosłupa, stanowiąc tym samym istotny element profilaktyki zdrowotnej. Spanie na źle dobranym, zbyt twardym lub zbyt miękkim podłożu snu, może skutkować nie tylko gorszym komfortem wypoczynku, ale także niepożądanymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Miękki materac z pozoru może kojarzyć się z dużą wygodą. Kto w końcu nie lubi poczuć mięciutkiego podłoża pod sobą? Niestety, te „cudowne” wrażenie komfortu zadziała wyłącznie na „krótką metę”, a zbyt miękki materac może być, paradoksalnie, przyczyną odczuwania dużego dyskomfortu.
Na zbyt miękkim materacu ciało użytkownika nie będzie układało się we właściwej pozycji. Użytkownik będzie za to „zapadać się” w materac, co nie pozwoli na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa. W rezultacie już nawet po jednej nocy na zbyt miękkim podłożu możemy czuć się niewyspani oraz obolali. Dłuższe spanie na zbyt miękkim podłożu może skutkować chronicznymi bólami kręgosłupa (szczególnie w okolicy lędźwiowej), głowy oraz ramion. Oczywiście, w dłużej perspektywie pojawić się mogą nawet poważne schorzenia kręgosłupa lub inne problemy związane z układem ruchu, lub układem krążenia.
Zbyt twarde podłoże snu, podobnie jak to zbyt miękkie, również nie jest dobre. Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie o „zdrowotności” twardego materaca. Nic bardziej mylnego! Twardy materac, owszem, może być zdrowy, ale dla osoby, która właśnie twardego materaca potrzebuje.
A czym może skutkować spanie na zbyt twardym materacu? Znów, w takim przypadku nie uda się zachować naturalnych krzywizn kręgosłupa. Użytkownik może zatem mieć trudności z zaśnięciem, a rano obudzić się cały obolały. Co więcej, spanie na zbyt twardym podłożu może powodować drętwienie kończyn, ponieważ zbyt twardy materac i nienaturalna pozycja leżącego ciała mogą utrudniać swobodny przepływ krwi w naszych naczyniach.
Wiemy już, że materac musi być odpowiednio dopasowany do użytkownika pod względem twardości. Ale jak dobrać odpowiedni materac do spania? Kluczowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest masa ciała użytkownika — to ona będzie wyznaczać pożądaną twardość materaca! Inne czynniki, takie jak indywidualne preferencje użytkownika, grają drugoplanową rolę.
Jak zatem dobrać twardość materaca do wagi, aby zapewnić sobie komfortowy sen? W celu ułatwienia producenci stosują stopnie twardości materacy, dedykowane do określonych przedziałów wagowych. Stopnie twardości oznaczane są literą „H” od angielskiego słowa „hardness”, które oznacza po prostu „twardość”.
Wiemy już, że wybór twardości zależy od masy ciała. Dobranie właściwego modelu wydaje się stosunkowo łatwe w przypadku łóżek jednoosobowych. Jak jednak dobrać właściwą twardość materaca dla pary? Nie jest to już tak proste, zwłaszcza gdy ciężar ciała jednego z partnerów znacznie różni się od masy ciała drugiej osoby.
W przypadku modeli dla par zaleca się dopasowywać twardość materaca do wagi cięższego z partnerów. Warto też dobrze przemyśleć w takim przypadku kwestię komponentów, z jakich wykonany będzie materac do łóżka małżeńskiego. Zdecydowanie najczęstszym wyborem w materacach dwuosobowych są sprężyny kieszeniowe, które zapewniają optymalne podparcie i jednocześnie nie przenoszą drgań (oznacza to, że odkształcają się wyłącznie w miejscu nacisku i śpiące osoby nie odczuwają ruchów swoich partnerów).
Co jednak, jeśli pomiędzy partnerami jest naprawdę spora różnica w budowie ciała? W takiej sytuacji odpowiednim wyborem może okazać się materac o dwóch twardościach. Takie modele (jak np. Materac pocket Penelopa i Odyseusz) są podzielone „na pół”: jedna połowa materaca jest bardziej miękka, druga — bardziej twarda.
W przypadku dzieci — zwłaszcza tych najmłodszych — zasady dobierania twardości materaca są nieco inne niż w przypadku dorosłych. Warto mieć tego świadomość, zwłaszcza jeśli poszukujemy akurat materacyka do dziecięcego łóżeczka.
W przypadku noworodków i niemowlaków najlepszym wyborem będzie materac miękki H1 (np. Materac piankowy z lateksem Plastuś)
lub materac średniotwardy H2 (np. Materac piankowy z lateksem Krasnoludek).
Zaleca się ponadto, aby do łóżeczek dziecięcych stosować materace piankowe, ze względu na ich elastyczność i sprężystość. Mogą być to np. modele z pianką lateksową (np. Materac piankowy z lateksem Nike)
lub materace wysokoelastyczne (np. Materac wysokoelastyczny Mojry H2).
A czy dla nieco starszych dzieci można kupić materac kieszeniowy? Jest to możliwe, należy jednak pamiętać, że dopóki dziecko nie osiągnie 150 cm wzrostu, to powinno spać na materacu bezstrefowym. Takich modeli na rynku nie ma zbyt wiele (u nas jednak można go znaleźć — Materac pocket z HR Penelopa). Jeśli chodzi o dobór twardości w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, to odbywać się on może na podstawie masy ciała.
Omówiliśmy już kwestie twardości materaca i masy ciała. Jednak warto pamiętać, że przy wyborze materaca uwzględnić należy jeszcze wzrost użytkownika. Jakie ma on znaczenie?
Wzrost nie wpływa na wybór twardości materaca — tutaj ścisłym kryterium jest masa ciała śpiącej osoby. Materac powinien jednak posiadać odpowiedni rozmiar, aby zapewniać właściwy komfort snu. Większość modeli materacy dostępnych na rynku ma standardową długość 200 cm. Dla większości przedstawicieli naszej populacji jest to jak najbardziej odpowiedni wymiar — bowiem zaleca się, aby materac był przynajmniej 15 cm dłuższy od wzrostu użytkownika.
Nie da się jednak ukryć, że są wśród nas osoby o wyższym wzroście, przekraczającym 190 cm. Co w takim wypadku? Rozwiązaniem, zapewniającym właściwą wygodę snu, będzie poszukiwanie odpowiednio dużego łóżka i odpowiednio dużego materaca. Niektóre sklepy oferują materace o długości 220 cm. W naszym sklepie istnieje możliwość zamówienia materaca o niestandardowych wymiarach: większość naszych modeli możemy dostosować do potrzeb wyższych użytkowników. Jeśli potrzebujesz takiego rozwiązania, zachęcamy do kontaktu!
Wiemy już jak dobrać twardość materaca do wagi. Jak jednak ma się ona do „stref twardości”, w które wyposażona jest znaczna część materacy (szczególnie modeli kieszeniowych)? Czym w ogóle są owe „strefy twardości”, które dla wielu klientów brzmią dość tajemniczo?
Strefy twardości materaca to specjalne obszary o różnym stopniu twardości, które mają na celu lepsze dopasowanie materaca do naturalnych krzywizn ciała oraz wsparcie różnych jego części w zależności od ich wagi i potrzeb. Zazwyczaj materace ze strefami twardości są podzielone na 3, 5, 7 lub więcej stref.
Dlaczego strefy twardości są ważne? Każda część ciała wymaga innego poziomu podparcia:
W przypadku materacy ze strefami twardości warto mieć na uwadze, aby miały one zastosowanie, to użytkownik musi mieć co najmniej 150 cm wzrostu. Dlatego właśnie dla dzieci polecane są materace bez stref twardości.
Tutaj nie potrzeba żadnej innej matematyki — dobór twardości materaca do wagi odbywa się tak samo, jak opisaliśmy to powyżej. Strefy twardości są już odpowiednio „dopasowane” do ogólnej twardości materaca.
Zasadniczo, nie da się „przerobić” istniejącego materaca na bardziej miękki lub bardziej twardy. Istnieją jednak skuteczne rozwiązania, które pozwalają lepiej dopasować naszą aktualną powierzchnię snu do naszych potrzeb i preferencji. Jeśli jesteś w sytuacji, w której śpisz na zbyt twardym lub zbyt miękkim materacu, to zdecydowanie powinieneś zapoznać się z ofertą materacy nawierzchniowych.
Czym są materace nawierzchniowe? Nazywa się je także materacami nakładkowymi lub topperami. Jest to rodzaj cienkich materacy, które nakłada się obecną powierzchnię snu w celu zmiany jej właściwości. Toppery nie są materacami „samodzielnymi” — nie mogą być stosowane bezpośrednio na stelażu łóżka. Doskonale sprawdzają się jednak położone na inny materac.
Jak stosować materace nakładkowe? Nie jest to trudne — po prostu kładzie się je na obecną powierzchnię snu. Następnie wystarczy pościelić łóżko jak zwykle. Grunt to dobrze dobrać rozmiar materaca nakładkowego. Warto mieć świadomość, że są to produkty, które można stosować nie tylko na tradycyjnych łóżkach ze stelażem, ale także na innych meblach wypoczynkowych z funkcją spania, np. kanapach, wersalkach czy narożnikach. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie.
Materace nawierzchniowe podzielone są na twardości według takiej samej skali jak „właściwe” materace. W praktyce jednak rozróżniamy ich dwa główne rodzaje, w zależności od funkcji, którą pełnią: materace nawierzchniowe utwardzające oraz materace nawierzchniowe zmiękczające.
Materace nawierzchniowe utwardzające (np. Materac nawierzchniowy z kokosu Iaso) są często wykonane z maty kokosowej. Warto pomyśleć o zakupie twardego toppera, gdy śpisz na zbyt miękkim materacu lub twoje podłoże snu zaczęło się odkształcać. Twardy materac nawierzchniowy zapewni stabilne podparcie i wyrówna powierzchnię snu. Po twarde toppery sięgają również osoby, które preferują sen na twardszej powierzchni.
Z kolei o miękkim materacu nakładkowym warto pomyśleć, jeśli sypiasz na zbyt twardym podłożu. Niektóre toppery posiadają właściwości ortopedyczne (np. Materac nawierzchniowy memory Taleja): „poprawiają” one właściwości obecnego materaca, redukują jego twardość oraz jednocześnie zapewniają odpowiednie podparcie i dopasowanie podłoża do kształtu ciała.
Choć materace nawierzchniowe potrafią zadbać o utrzymanie całego ciała we właściwej pozycji oraz komfortowy, regenerujący sen, to należy pamiętać, że są one uznawane za rozwiązanie tymczasowe. Po toppery zaleca się sięgać w momencie, w którym akurat nie mamy możliwości zmiany materaca na nowy. Wybierając topper warto jednak już powoli zacząć myśleć o zakupie nowego materaca, bo „pełnowartościowy” produkt, właściwie dopasowany do naszych indywidualnych preferencji i potrzeb, najlepiej zapewni zdrowy i komfortowy sen!