Promocja do 24.06
-30% na wszystkie materace!

Poradnik użytkowania materacy

Właściwe użytkowanie materaca gwarantuje jego długą żywotność. Warto zapoznać się z poniższymi zasadami użytkowania, aby materac służył Państwu jak najdłużej oraz nie zagrażał zdrowiu.

Zalecenia ogólne:

 1. Materac jednostronny należy użytkować wyłącznie po stronie pikowanej.
 2. Materac dwustronny można użytkować po obu stronach.
 3. Zaleca się obracanie materaca dwustronnego co 6 miesięcy, w celu przedłużenia jego żywotności, a przede wszystkim poprawie higieny snu.
 4. Materaca nie należy kłaść bezpośrednio na podłodze, ponieważ powinien mieć on zapewniony swobodny przepływ powietrza. Ponadto ułożenie materaca bezpośrednio na podłodze może spowodować odkładanie się wilgoci w jego dolnej części. Z tego względu zaleca się użytkowanie materacy w komplecie z odpowiednim stelażem.
 5. Nie powinno się skakać po materacu, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia - może naruszyć jego konstrukcję.
 6. Nie należy użytkować w nadmierny sposób krawędzi materaca, ponieważ skoncentrowany na małej powierzchni nacisk może je osłabić.
 7. Materaców zamontowanych na ramie lub z matą kokosową nie należy zginać, gdyż taka czynność może uszkodzić strukturę wewnętrzną materaca.
 8. Wymiana materaca uzależniona jest bezwzględnie od rodzaju użytych surowców. Przyjmuje się, iż okres użytkowania materaca wynosi 10 lat. Jednakże ze względów higienicznych wymianę należy planować po upływie 5 lat.

Higiena materaca:

 1. Każdy materac posiada informacje o sposobie czyszczenia. Należy stosować odpowiadające oznaczeniom możliwości prania (chemicznie, na mokro, przy pomocy pary wodnej).
 2. Każdy materac należy regularnie odkurzać. W ten sposób pozbywamy się kurzu i roztoczy.
 3. Praniu podlegają tylko te pokrowce do materacy, które mają wyraźne i jednoznaczne oznaczenia o możliwości prania w określonej temperaturze.
 4. W przypadku zalania wodą, materac należy suszyć w pozycji poziomej, aby wilgoć odparowywała w jednym kierunku. Zdejmowany pokrowiec, należy suszyć osobno. Duże zmoczenie materaca może wpłynąć na jego jakość.
 5. Po przespanej nocy, powinno się pozostawić odkryty materac przez co najmniej 20 min, aby umożliwić mu wyschnięcie i przewietrzenie.

Ochrona materaca:

 1. Na materace należy stosować prześcieradła, ochraniacze lub przekładki. Powinno stosować się przynajmniej jeden ochraniacz pod materac, który zabezpiecza materac przed zniszczeniem od strony stelaża.
 2. Stelaż, na którym będzie usytuowany materac, powinien być wykonany z listew sosnowych lub bukowych – sprężynujących. Tego typu stelaże zapewniają naturalną wentylację materaca.
 3. W przypadku materacy sprężynowych odległość między listwami nie powinna być większa aniżeli 30-40 mm, dla pozostałych materacy odległość ta może oscylować między 50-60 mm.
 4. Użytkowanie materaca na stelażach sprężynowo–siatkowych nie jest wskazane, gdyż może nastąpić uszkodzenie materaca. Podczas eksploatacji materacy, które zostały położone na stelażach z możliwością regulacji wysokości, powinno się pamiętać, aby części regulowane materaca nie były nadmiernie obciążane.
 5. Nie wskazane jest obciążanie materaca podczas, gdy część materaca i stelaża jest uniesiona do góry.
Sprzedane materace
ponad
000
sprzedanych materacy
Punkty sprzedaży
blisko
000
punktów
sprzedaży
Ilość produktów
ponad
000
materacy i łóżek
do Twojego wyboru

» przeczytaj wszystkie opinie
Copyright © 2024 materace-dla-ciebie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Logo