Promocja do 24.06
-30% na wszystkie materace!

Historia Materaca

Był sobie materac…


  • Słowo ‘materac’

Pochodzi od arabskiego słowa ‘materas’, które posiada trzy znaczenia stanowiące spójną całość: rzucać, maty, poduszki. Arabskie tradycje spania na poduszkach rzuconych na podłogę, przywędrowały do Europy w czasie wypraw krzyżowych i tak już pozostało…

  • Początki materaca

Powstanie materacy sięga okresu neolitu. Pierwsze z nich najprawdopodobniej tworzono z suchych liści, trawy i skór zwierzęcych. Dopiero ok. 200 lat p.n.e., starożytni Rzymianie wprowadzili urozmaicenie do struktury materaca w postaci piór do wyściełania, na których spali bogaci obywatele. Dla plebsu natomiast nadal pozostawały worki z materiału wypełnione trzciną, sianem lub wełną.

  • Rozwój materaca

Przełomem dla materaca okazał się być okres renesansu, w którym materiałowe worki zastąpiono aksamitem i jedwabiem, a wnętrze wypełniano grochem, piórami i tkaniną bawełnianą. Z czasem pokrowce tworzone były wyłącznie z grubych tkanin a wewnątrz materaca można była znaleźć naturalne wkłady tj. końskie włosie, matę kokosową i trzcinę.W poszukiwaniu perfekcji tak niezbędnego przedmiotu, jakim stał się materac, możliwości znacznie ułatwiło wynalezienie sprężyn w 1857 r., stworzenie pierwszego wodnego łóżka przeciwko odleżynom, jak również wynalezienie pianki.

  • Materac dziś

I tak, dochodzimy do nie tak odległej przeszłości, kiedy to w latach 70 naukowcy NASA wynaleźli piankę termoelastyczną (VISCO), by zagwarantować astronautom wygodę w czasie długotrwałego przebywania w jednej pozycji.Dzisiaj poszukując materaca gubimy się w możliwościach coraz to bardziej kreatywnych producentów. Tyle materacy, tyle wkładów, tyle grubości … a decyzja na czym spać i tak należy do nas. Warto więc pamiętać – stara dobra rada, „twardy materac jest najlepszy” – w dzisiejszych czasach, przechodzi do lamusa.

Sprzedane materace
ponad
000
sprzedanych materacy
Punkty sprzedaży
blisko
000
punktów
sprzedaży
Ilość produktów
ponad
000
materacy i łóżek
do Twojego wyboru

» przeczytaj wszystkie opinie
Copyright © 2024 materace-dla-ciebie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Logo