Czego się dowiesz z tego artykułu?

Regularna dezynfekcja materaca to kwestia niezwykle ważna, pozwalająca na przedłużenie żywotności materaca i wpływająca w istotny sposób na nasze zdrowie. Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym różni się czyszczenie materaca od jego dezynfekcji.
  2. Jak często należy dezynfekować materac.
  3. Jak przeprowadzić dezynfekcję materaca w domowych warunkach.
  4. Kiedy należy odkazić materac profesjonalnymi środkami.
  5. Dlaczego warto przykładać większą uwagę do pokrowca materaca.

Regularne czyszczenie materaca a dezynfekcja materaca

Na temat czyszczenia materaca mówi się całkiem sporo. Warto mieć świadomość, że czyszczenie i odświeżanie materaca a dezynfekcja łóżka to dwie różne rzeczy. Czyszczenie materaca warto przeprowadzać dość często — najlepiej raz na tydzień. Jak odświeżyć materac? Warto wykonywać takie czynności jak pranie pokrowca, wietrzenie materaca oraz jego odkurzanie. Choć można odnieść wrażenie, że są to bardzo prozaiczne czynności, to warto je robić regularnie. Bowiem systematyczne powtarzanie tych czynności korzystnie wpływa na sam materac oraz nasz komfort snu.

Dbanie o higienę materaca pozwoli czuć się bezpiecznie we własnym łóżku i odczuwalnie podniesie naszą jakość snu. Odkażanie materaca, mówiąc kolokwialnie, ma „mocniejsze działanie”. Dezynfekcja obejmować będzie nie tylko wierzchnią warstwę, ale także wnętrze materaca i pozwoli na usunięcie z naszej powierzchni spania nie tylko kurzu, ale także bakterii, wirusów, roztoczy czy zarodników pleśni — czyli wszystkich rzeczy potencjalnie szkodliwych, które mogą negatywnie wpływać na naszą wygodę oraz stan zdrowia (szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej lub alergikami).

Kiedy trzeba zdezynfekować materac?

Nasze łóżka wykorzystujemy codziennie i to przez co najmniej 6-7 godzin na dobę! Śpimy w nich, a nasza skóra pracuje — każdej nocy pocimy się, zostawiamy złuszczający się naskórek, na materacu osadza się kurz i różne rodzaje zabrudzeń. Choć materac powinien być jednym z najbardziej sterylnych miejsc w naszym domu, to w rzeczywistości powstają na nim doskonałe warunki do rozwoju roztoczy, bakterii, wirusów i grzybów. A te mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie każdego (nie tylko alergików). Regularne czyszczenie oraz dezynfekcja materaca mogą być jednak sposobem na pozbycie się problemu. Jak często dezynfekować materac? Zaleca się to robić co najmniej raz na 14 dni (w przypadku łóżek dzieci — nawet częściej!). Warto też przeprowadzić tę czynność, gdy:

  • cierpimy na alergie lub mamy wrażliwą skórę,
  • używamy materaca „po kimś”,
  • nasz materac długo nie był czyszczony,
  • jesteśmy w okresie osłabionej odporności,
  • borykaliśmy się z problemem świerzbu, wszawicy lub pluskiew łóżkowych.

Bestseller
Najczęściej wybierany materac w konkurencyjnej cenie!
Zaśnij w objęciach Morfeusza…
Zobacz produkt

Jak zdezynfekować materac domowymi sposobami?

Czy domowe sposoby na odkażanie materaca będą skuteczne? Dobra wiadomość jest taka, że istnieją domowe sprawdzone sposoby, które pozwolą nam zadbać o właściwą higienę snu. Należy jednak pamiętać, aby z ich pomocą dezynfekować materac regularnie — to właśnie systematyczność będzie kluczem do sukcesu. A zatem, czym zdezynfekować materac, aby zabić wszystkie drobnoustroje i usunąć nieprzyjemne zapachy z łóżka?

Dezynfekcja sodą oczyszczoną

Posyp materac sodą oczyszczoną! To jeden z prostszych i tańszych sposobów na to, aby zdezynfekować powierzchnię materaca i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z sypialni. Jak to zrobić? Wystarczy posypać sodą całą powierzchnię materaca i pozostawić ją na co najmniej 20 minut (choć nic nie zaszkodzi, aby czas ten wydłużyć nawet do kilku godzin). Kolejną czynnością, jaką należy wykonać, jest odkurzenie materaca.

Woda, ocet i olejki eteryczne

Aby zdezynfekować materac, możemy wykorzystać domowy płyn odkażający. Będziemy potrzebowali do tego kilku środków:

  • Czysta butelka z atomizerem.
  • Bezbarwny ocet spirytusowy.
  • Woda.
  • Olejki eteryczne (zaleca się wybierać trzy — jeden o działaniu przeciwbakteryjnym, drugi o działaniu przeciwwirusowym i trzeci, który rozprawi się z grzybem i pleśnią. Ewentualnym „kompleksowym” rozwiązaniem może być olejek z drzewa herbacianego, który ma szerokie działanie dezynfekujące.

Do 100 ml przegotowanej wody należy dodać 2-3 łyżeczki octu oraz po 5 kropli każdego olejku eterycznego. Przeprowadź dokładne odkurzenie materaca. Następnie możesz przystąpić do dezynfekcji materaca z pomocą przygotowanej mikstury. Należy dokładnie spryskać całą jego powierzchnię i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Warto później wywietrzyć materac (otwierając okno w sypialni). Po upływie kilku godzin można ponownie pościelić łóżko.

Dezynfekcja materaca parą wodną

Metoda dezynfekcji materacy parą wodną jest jedną ze skuteczniejszych metod dbania o prawidłową higienę materaca. Gorąca para wodna jest bowiem „środkiem” o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i odświeżającym. Do dezynfekcji parą wykorzystać można specjalny odkurzacz parowy do łóżek i materacy, choć z powodzeniem możesz wykorzystać także zwykłą parownicę do ubrań. 

Jak poprawnie zdezynfekować materac parą?

Jak odkazić materac z pomocą pary, aby zrobić to dobrze? Cała czynność nie jest trudna, należy jedynie pamiętać, aby nasz urządzenie (np. parownicę) stosować kawałek po kawałku, a każdy fragment materaca poddawać działaniu pary przez co najmniej 30 sekund. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by po odkażaniu parą zastosować jeszcze opisaną wyżej miksturę z wody, octu i olejków eterycznych. Regularne powtarzanie tych czynności pozwoli zachować świeżość oraz higienę materaca, oraz zadbać o jakość naszego snu.

Mężczyzna sprawdzający czystość materaca

Czym zdezynfekować łóżko po świerzbie?

Są jednak sytuacje, które wymagają stosowania środków chemicznych — domowe sposoby mogą okazać się bowiem niewystarczające. Jeśli cierpieliśmy na świerzb, walczyliśmy z pluskwami lub innymi domowymi szkodnikami to konieczny może okazać się zakup specjalnych preparatów, lub nawet wynajęcie firmy, która przeprowadzi profesjonalne czyszczenie, ozonowanie materaca lub odgrzybianie materaca (w zależności od rodzaju problemu).

Jak jeszcze dbać o higienę materacy?

Regularne czyszczenie, wietrzenie, odkurzanie materaca i jego dezynfekcja są koniecznymi czynnościami, pozwalającymi na zachowanie właściwego poziomu higieny. Istnieją jeszcze dodatkowe metody, które pozwalają lepiej zadbać o czystość materaca, przedłużyć jego żywotność i poprawić nasz komfort snu. Przede wszystkim, warto stosować pokrowiec na materac, który ochroni go przed powierzchownymi zabrudzeniami, zalaniem lub uszkodzeniami. Wówczas to właśnie pokrowiec, a nie sam materac, przyjmie nasz martwy naskórek, wchłonie nasz pot i w pewnym stopniu pomoże zapobiec gromadzeniu się kurzu wewnątrz materaca.

Dodatkowym rozwiązaniem jest stosowanie materaca nawierzchniowego. Stanowi on dodatkową warstwę, która nie tylko poprawi nasz komfort snu, ale również może pomóc w zachowaniu właściwego poziomu higieny i w przedłużeniu żywotności naszego materaca. Dodatkowo modele nawierzchniowe mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku materacy, które ze starości zaczęły ulegać odkształceniom lub mają nie do końca dobrze dopasowaną twardość. W naszej ofercie znaleźć można wysokiej jakości modele o działaniu utwardzającym (np. Materac nawierzchniowy z kokosu Iaso)

Materac nawierzchniowy z kokosu Iaso
4.9 / 5 (125 opinii)
Specyfikacja:
  • Typ materaca: Nawierzchniowy
  • Twardość: bardzo twardy H4
  • Wysokość: 3 cm
  • Producent: Frankhauer
  • Wysyłka: 24h (0 zł)
  • Gwarancja: 2 lata
399.00
Zobacz produkt

lub o działaniu zmiękczającym powierzchnię snu (np. Materac nawierzchniowy memory Taleja). 

Materac nawierzchniowy memory Taleja
5 / 5 (202 opinii)
Specyfikacja:
  • Typ materaca: Nawierzchniowy
  • Twardość: miękki H1
  • Wysokość: 5 cm
  • Producent: Frankhauer
  • Wysyłka: 24h (0 zł)
  • Gwarancja: 2 lata
  • Naturalny lateks: nie
489.00
Zobacz produkt

Czy warto wymienić pokrowiec na nowy?

Regularne pranie pokrowca jest kluczowe, tak samo, jak czyszczenie materaca. Pokrowiec należy również regularnie wietrzyć i odkażać, np. z pomocą żelazka lub parownicy. Zalecamy, aby dla każdego materaca posiadać co najmniej 2 pokrowce, które można używać naprzemiennie. Pokrowiec też ma swoją żywotność. O ile odpowiednio konserwowane materace wysokiej jakości potrafią służyć swoim właścicielom długie lata, o tyle zaleca się wymianę pokrowca co najmniej raz na 2 lata. W końcu jest to najbardziej ”eksploatowany” element, który ma największy kontakt z naszą skórą i całym otoczeniem. W naszej ofercie znaleźć można wysokiej jakości pokrowce we wszystkich dostępnych rozmiarach — nie tylko ochronią one twój materac, ale także podniosą komfort twojego wypoczynku. Warto szczególnie zwrócić uwagę na solidny i elegancki pokrowiec Margrita oraz modele o właściwościach antyalergicznych (pokrowiec Silver Active oraz — idealny dla osób o skórze wrażliwej).