Dobrze dobrany materac jest gwarancją dobrego snu oraz dobrego samopoczucia. Niestety, nie zawsze mamy możliwość spania na właściwym podłożu. Częstym problemem wielu osób jest spanie na zbyt twardym materacu. A to objawiać się może w bardzo nieprzyjemny sposób. Jak rozpoznać zbyt twardy materac oraz co zrobić, gdy materac jest za twardy?

Dobrze dobrany materac - jak go rozpoznać?

Najpierw powiedzmy sobie jak rozpoznać dobrze dobrany materac. Nie jest to trudne - przy prawidłowo dopasowanym do naszych potrzeb produkcie po prostu będziemy czuć ogromną wygodę. I to praktycznie od razu!

Komfort snu nie jest jednak jedynym “pozytywnym objawem” wygodnego materaca - kolejne pojawią się z czasem. Jeśli wcześniej borykałeś się z niewyspaniem, problemami z koncentracją, bólami pleców czy bólami głowy to może oznaczać, że spałeś na złym materacu. Zmiana podłoża na lepsze już w krótkim czasie powinna sprawić, że te nieprzyjemne rzeczy będą powoli znikać z Twojego życia (dlatego właśnie sensowne jest testowanie materaca nie przez chwilę, a przez dłuższy czas - nasi klienci mają 30 dni na to, by w swoim własnym łóżku sprawdzić wybrany materac).

Zbyt twardy materac - objawy

Za twardy materac - objawy zbyt twardego materaca są dość charakterystyczne, aczkolwiek wiele osób bagatelizuje je przez dłuższy czas. Niemniej jednak warto przyjrzeć się swojej higienie snu i sprawdzić, czy problem nie dotyczy i nas.

Po pierwsze, źle dobrany materac po prostu nie będzie wygodny. Jeśli nie mieliśmy nigdy porównania z dobrze dobranym podłożem może nam być wbrew pozorom ciężko to zauważyć. Może nam się wydawać, że materac jest “ok”, ale “ok” to zdecydowanie za mało.

Najczęstszym (i niestety najbardziej dokuczliwym) objawem twardego materaca jest ból kręgosłupa. Spanie na zbyt twardym podłożu może powodować również uczucie budzenia się “połamanym”. Innymi objawami zbyt ciężkiego podłoża jest nadmierne napięcie mięśniowe, drętwienie kończyn, bóle głowy, pogorszona koncentracja i rozdrażnienie. Śpiąc na złej powierzchni, często też budzimy się w nocy, “wiercimy”, a nasz sen jest przerywany. A to wszystko, zwłaszcza długotrwale, będzie negatywnie wpływało na nasze zdrowie.

Podsumowując, zbyt twardy materac powoduje:

  • Bóle pleców i “łamanie w kościach po przebudzeniu”,
  • Przewlekłe bóle głowy,
  • Odczuwane napięcia powięziowo-mięśniowe,
  • Uczucie “budzenia się zmęczonym” mimo odpowiednio długiego snu,
  • Drętwienie kończyn,
  • Problemy z koncentracją,
  • Rozdrażnienie, brak energii.

Dlaczego nie można spać na zbyt twardym materacu?

Dlaczego spanie na niewygodnym materacu nie jest wskazane. Największy problem polega na złym ułożeniu kręgosłupa w trakcie snu. Skutki spania na złym podłożu mogą powodować wspomniane wyżej dolegliwości (bóle pleców, nadmierne napięcie mięśniowe, bóle głowy czy drętwienia kończyn).

Niestety, długotrwałe spanie na zbyt twardym materacu może powodować nie tylko doraźne dolegliwości, ale także powodować przewlekłe schorzenia. Gdy ciało jest źle ułożone podczas snu, nie tylko powstają napięcia i przeciążenia w układzie ruchu: pogorszeniu ulega przepływ krwi, a to negatywnie wpływa na cały nasz układ krążenia. Mówiąc krótko: spanie na zbyt twardym materacu nie pozwala ani prawidłowo się zregenerować, ani po prostu - nie jest zdrowe!

Jak dobrać twardość materaca?Materac Posejdon

Jak w takim razie dobrać twardość materaca do łóżka? Na to jest jeden, skuteczny przepis - materac zawsze powinien być dobrany do wagi użytkownika. Choć na rynku dostępne są różne materace, wykonane z odmiennych komponentów, to ta zasada dotyczy wszystkich produktów.

W celu ułatwienia doboru materaca stosuje się specjalną skalę twardości oznaczoną literą H (z ang. “hardness” - twardość):

  • H1 - materace miękkie (do 60 kg), np. Apollo,
  • H2 - materace średnio-twarde (60-80 kg), np. Posejdon,
  • H3 - materace twarde (80-110 kg), np. Tytan,
  • H4 - materace bardzo twarde (110-130 kg), np. Tyche,
  • H5 - materace ultra twarde (130 kg), np. Neptun.

Zbyt twardy materac - co robić?

Co można zrobić ze zbyt twardym materacem, aby poprawić komfort snu? Oczywiście, najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu byłby zakup nowego materaca o odpowiedniej twardości (jeśli nie wiesz jaki produkt wybrać - skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć materac idealnie dopasowany do Twoich potrzeb).

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest możliwość wymiany materaca na nowy. Czasami jest to kwestia finansowa, nie zawsze też posiadamy tradycyjne łóżko - wiele osób śpi na rozkładanych kanapach narożnikowych, sofach i wersalkach. Czy zatem w takiej sytuacji można coś zrobić dla poprawy komfortu snu? Tak - zbyt twarde podłoże snu można próbować zmiękczyć!

Jak zmiękczyć za twardy materac? W tym zadaniu pomóc może materac nawierzchniowy. Taki produkt to odpowiednia nakładka na zbyt twardy materac, którą po prostu umieszcza się na aktualnej powierzchni spania. Materace nakładkowe zmiękczające z warstwą pianki termoelastycznej takie jak Taleja lub Leto, pomagają poprawić warunki spania i sprawiają, że niewygodny materac przestaje być niewygodnym.

Materace nawierzchniowe dobiera się podobnie jak “materace pełnowartościowe” - do masy ciała osoby użytkującej materac, jej problemu i rodzaju aktualnej powierzchni snu. Miękki materac nakładkowy pozwala poprawić komfort wypoczynku i doraźnie poprawić sytuację, gdy nasz aktualny materac jest zbyt twardy. Warto jednak podkreślić, że materace nakładkowe są rozwiązaniem doraźnym i tymczasowym. Pozwolą na pewien czas poprawić komfort snu, jednakże konieczność ich użycia jest znakiem, że będzie trzeba po prostu kupić nowy materac.

Co zamiast łóżka?

Chciałbyś zmienić swój narożnik lub wersalkę na tradycyjne łóżko z normalnym materacem, ale niewielka przestrzeń sypialni Cię ogranicza? Tu dobrym rozwiązaniem mogą okazać się materace na stelażu (jak np. Morfeusz na stelażu), które mogą być użytkowane samodzielnie, zapewniając praktycznie taki sam komfort wypoczynku jak “normalne” łóżka. Dzięki stelażowy materac zyskuje odpowiednie podparcie oraz wentylację, dzięki czemu użytkownik odczuwa optymalną wygodę.