Brak produktów w koszyku
Memory, Visco, Viscoelastic. Te obco brzmiące nazwy to różne określenia jednego produktu – pianki termoelastycznej. Ten niezwykły materiał został wynaleziony w latach 70-tych dla astronautów programów kosmicznych w NASA, którzy podczas lotów byli skazani na długotrwałe siedzenie i leżenie w ograniczonej przestrzeni oraz wstrząsy podczas startu i lądowania.
Pianka z pamięcią kształtu w założeniu miała niwelować niekorzystne tego skutki “unieruchomienia” w trakcie kosmicznych lotów oraz zapewnić komfort i wygodę. Choć pianka pamięciowa nie jest więc wynalazkiem nowym, dopiero w latach dziewięćdziesiątych pojawiła się w świecie materacy, kiedy to koszt jej wytworzenia udało się obniżyć na tyle, aby wyroby z niej nie osiągały - nomen omen - kosmicznej ceny.
Pianka memory odniosła ogromny sukces, znajdując wykorzystanie w szpitalach i centrach terapeutycznych. Szybko zyskała sławę dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Materac z pianką memory umożliwia odprężenie, eliminuje napięcie ciała i świetnie podpiera kręgosłup. Ponadto pianka memory jest przy tym wytrzymała i higieniczna. Mając te informacje, nietrudno jest zrozumieć, dlaczego zyskała ona ogromną popularność na całym świecie.
Pianka memory obecnie jest stałym komponentem stosowanym do produkcji materacy, a tzw. materace z pianką termoelastyczną cieszą się coraz większym zainteresowaniem. I to nie bez powodu!
Jedną z najważniejszych cech tej pianki jest jej wrażliwość na temperaturę. Termoelastyczna pianka visco/memory określana jest jako materiał “termo wrażliwy”. Oznacza to sposób, w jaki materiał się zachowuje. Gdy temperatura działająca na niego wzrasta, wówczas zaczyna on mięknąć. Natomiast, gdy temperatura będzie się obniżać, wtedy pianka ta stanie się coraz twardsza. Kiedy leżymy na materacu z memory – ciepło naszego ciała przenosi się na nią, a w konsekwencji wzrostu temperatury materiał zacznie się zapadać, dostosowując się pomału do konturu naszego ciała.
Komponent ten wykonany jest z milionów maleńkich otwartych komórek, które wyczuwają zarówno ciężar, jak i temperaturę ciała. Pod wpływem tych czynników, komórki przemieszczają się tak, aby dostosowywać się do ciała niezależnie od jego pozycji. Materac z pamięcią kształtu działa “dwuetapowo”. Po pierwsze - reaguje na nacisk. Drugi etap to reakcja na temperaturę - i to jest już trochę wolniejszy proces. Ciepło ciała człowieka, to słynne 36.6 st. C, które musi mieć czas, by przeniknąć w piankę i spowodować zmianę jej właściwości. Pod wpływem tego ciepła pianka mięknie i staje się bardziej delikatna, łagodnie otulając sylwetkę leżącej na materacu osoby.
Czas tej reakcji będzie różny w zależności od grubości pianki. Z tego względu można uznać, że cechą tego materiału jest powolność, przez co często nazywa się ją pianką leniwą. Co ważne, będzie się ona odkształcać do pewnego momentu (moment krytyczny), w którym ciśnienie działające na nią zostanie rozprowadzone w sposób jednakowy na całej powierzchni materaca. Powoli również będzie wracać do swojego pierwotnego kształtu. Gdy użytkownik zejdzie z materaca, na jego powierzchni pozostanie odciśnięty kształt ludzkiej sylwetki. Wszystko dlatego, że pianka znów potrzebuje czasu, aby się schłodzić i powrócić do pierwotnej formy. Inne jej określenie to pianka z pamięcią, powstało właśnie z powodu zdolności chwilowego zapamiętywania przez nią termo kształtu ciała.
Temoelastyczna pianka visco bywa także określana jako inteligentna pianka. Gdy człowiek kładzie się na materacu, to sam materac jest ogrzewany głównie pod ciałem osoby śpiącej. Co więcej, w tych miejscach, gdzie ciało najsilniej wciska się w materac, ciepła jest najwięcej, a więc najsilniejsza będzie także reakcja materaca. Warstwa termoelastyczna staje się najdelikatniejsza, najmiększa właśnie w tych najbardziej newralgicznych rejonach. Dzięki czemu zmniejsza się ucisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu.
Obwodowe naczynia krwionośne, w tkankach podskórnych pozostają otwarte, zapewniając swobodny przepływ krwi, co powoduje dobre dotlenienie tkanek. Zamknięcie, a nawet znaczne ograniczenie przepływu krwi w naczyniach obwodowych powoduje niedotlenienie tkanek, a to wpływa na dyskomfort podczas snu. Często z tego powodu budzimy się w nocy, ponieważ organizm podświadomie niweluje uciski. Uciski są bardzo niebezpieczne, szczególnie u osób obłożnie chorych – mogą się z nich tworzyć się odleżyny.
Pianka termoaktywna świetnie podpiera kręgosłup, charakteryzuje się jednak bardzo małą elastycznością. Poniekąd jednak jest to także jej zaletą, gdyż dzięki temu nie przenosi drgań. Materace z materiałem termoadaptacyjnym to idealny wybór dla par, gdyż podczas snu nie odczuwa się na nim ruchów partnera, a zatem nie będą oni sobie przeszkadzać wzajemnie podczas snu.
Z drugiej strony, materace wykonane z pianki visco charakteryzują się zwiększoną powierzchnią podparcia – nawet do 60% w stosunku do powierzchni podparcia na standardowym, twardym materacu. Gdy kładziemy się na materacu z pianki memory, dopasowuje się ona do naszego kształtu, równomiernie rozkłada ciężar ciała na całej jego powierzchni. W konsekwencji nacisk na każdy centymetr podpartego materacem ciała w sposób zasadniczy zmniejsza się. Pianka ta nie posiada sprężystości, za to charakteryzuje się dużymi zdolnościami amortyzacyjnymi, więc bardzo dokładnie i płynnie dopasowuje się do sylwetki leżącego.
Dzięki niezwykłym właściwości materaca termoelastycznego liczba poruszeń ciała, wynikających z konieczności zmiany pozycji na wygodniejszą, może zostać zmniejszona aż o 80% w stosunku do mniej wygodnych powierzchni. Oznacza to zmniejszenie ilości nocnych wybudzeń – zwykle podświadomych i nierejestrowanych przez naszą pamięć. Niestety, skutecznie zakłócają one proces snu i powodują bardzo często poranne uczucie zmęczenia.
Podsumowując, materace z pianką termoelastyczną, to jeden z najnowocześniejszych typów materacy. Posiadają bardzo wiele zalet: doskonałe właściwości ortopedyczne i rehabilitacyjne. Termoelastyczną piankę visco poleca się szczególnie osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa i stawów, problemami z krążeniem, alergiami czy bezsennością. Są też doskonałym rozwiązaniem dla osób poważnie chorych, skazanych na długotrwałe leżenie, albowiem dzięki swoim dobroczynnym właściwościom są stosowane w profilaktyce antyodleżynowej. Materac z pianką memory dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła, co dodatkowo odprężają mięśnie.