Ladies and gentlemen! Panie i Panowie! Już dzisiaj, tylko dla Państwa, najważniejsze starcie w świecie materacy! O tytuł pretendenta do pasa mistrzowskiego staną naprzeciwko siebie dwie największe gwiazdy. Co jest lepsze: pianka lateksowa czy pianka termoelastyczna visco memory? Która zapewni lepszy komfort snu i będzie lepsza na bóle kręgosłupa?

Pianka termoelastyczna (pianka visco/memory)

Zdjęcie pianki termoelastycznej

Pierwszym kandydatem jest plastyczna i delikatna, poprawiająca krążenie pianka termoelastyczna! To nie sprinter. Może nie imponuje szybkością, ale tak przyjemnego snu nie przyniesie żaden inny komponent. I nie jest to żadna przesada: podczas wypoczynku na piance termoelastycznej ciało odczuwa niesamowity relaks. Jest to jedyny rodzaj pianki, która bez względu na pozycję snu dobrze stabilizuje kręgosłup, zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie krwi.

Skąd wzięła się pianka termoelastyczna i dlaczego zapewnia aż tak wygodny sen? Kilka słów o tym zawodniku pozwoli nam go poznać bliżej. Termoelastyczne materace visco memory pojawiły się w latach 70, kiedy to naukowcy pracujący dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA realizując plan podboju kosmosu, poszukiwali sposobu na poprawienie komfortu astronautów. Ci śmiałkowie podczas wielogodzinnego lotu bardzo długo musieli przebywać w jednej pozycji, a to wiązało się z uciskami, blokowaniem przepływu krwi i bólami kręgosłupa. Aby ulżyć im w cierpieniach, stworzono materiał, który doskonale dopasowywał się do kształtu ciała pod wpływem ciepła, podpierał, nie powodując ucisków. Przez wiele lat dostęp do wysokoelastycznej pianki visco memory należał jedynie dla badaczy kosmosu. Obecnie pianka termoelastyczna zeszła na ziemię z nowym celem – zapewniania zdrowego snu i przynoszenia ulgi przepracowanym kręgosłupom!

Właściwości pianki termoelastycznej

To kameleon wśród pianek, bo spotykamy go pod różnymi nazwami – “pianka leniwa”, “pianka z pamięcią”, “pianka termoelastyczna”, czy też “pianka memory”. Te określenia oddają cechę charakterystyczną tego materaca, czyli dopasowywania się do kształtu sylwetki, która na nim leży. Zarys ciała użytkownika jest widoczny nawet kilka chwil po ustąpieniu nacisku. Co ciekawe, to dopasowanie i przybieranie kształtu jest w większości wynikiem temperatury, a nie nacisku.

Pianka memory w zasadzie jest pozbawiona sprężystości, a modeluje się pod wpływem temperatury wydzielanej przez ciało użytkownika, co daje efekt mikromasażu i powoduje wrażenie zapadania się w materac. Kiedy pianka się rozgrzewa – mięknie, sprawiając wrażenie delikatnego zapadania się np. w biodrach. Ta cecha zapewnia doskonałe właściwości ortopedyczne tej pianki. Stanowi idealne podparcie dla kręgosłupa, a ze względu na delikatne działanie nie powoduje ucisków, a nawet stymuluje krążenie (w wyniku rozszerzania naczyń krwionośnych w tkankach podskórnych) i poprawia dotlenienie organizmu. Delikatnie otula ciało, co minimalizuje obracanie się i wiercenie w nocy. Dopasowuje się do nas powoli, ale komfort i jakość wypoczynku i jakość snu na piance memory są warte tej chwili czekania.

Pianka lateksowa

Zdjęcie pianki lateksowej

W drugim narożniku już prezentuje swoje muskuły sprężysty, wytrzymały i antyalergiczny LATEKS! To zawodnik, którego największą zaletą jest szybkość i doskonały refleks. Materace lateksowe wykonane mogą być z lateksu naturalnego lub syntetycznego. Lateks pierwotnie wywodził się z deszczowych lasów Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej i był produkowany z mleczka kauczukowego, czyli soku pozyskiwanego z drzewa rosnącego w tych rejonach. Pozyskiwanie lateksu i jego przetwarzanie były procesem czasochłonnym i kosztownym, więc wiele lat trwało, zanim na dobre zagościł na materacowym rynku. Jednak jego doskonałe właściwości ortopedyczne oraz właściwości antyalergiczne były tego czasu warte.

Jakie właściwości posiada materac lateksowy?

Jakie są właściwości pianki lateksowej? Lateks doskonale i, co niezwykle istotne – błyskawicznie dopasuje się do indywidualnego kształtu ciała. To ulubieniec wszystkich wiercipiętów – działa tylko na nacisk, co umożliwia mu zapewnianie idealnego podparcia kręgosłupa w każdej sekundzie! A dzięki swojej sprężystości i elastyczności jest niezwykle trwały i odporny na odkształcenia. Nie wywiera ucisku i charakteryzuje się wspaniałymi właściwościami antyalergicznymi. Lateks nie pochłania wody, więc nie rozwinie się w nim żadna pleśń. Jest środowiskiem uniemożliwiającym rozwój bakterii i roztoczy. Aby spełnić oczekiwania wszystkich zainteresowanych, lateks występuje w kilku odmianach. Ten syntetyczny jest polecany osobom uczulonym na substancje naturalne takie jak kurz. Z kolei dla osób, które są uczulone na substancje sztuczne, wskazany jest lateks naturalny. Najczęściej polecanym i dostępnym na rynku jest lateks mieszany – zazwyczaj w proporcjach 20% naturalnego lateksu do 80% lateksu syntetycznego.

Termoelastyczna pianka visco czy lateks?

Jak wypadają te dwa komponenty w konfrontacji? Oba równie dobrze i w zasadzie w pojedynku można ogłosić remis. Oba materiały mają swoje unikatowe właściwości, a to, który bardziej przypadnie danej osobie go gustu to kwestia bardzo indywidualna. Pianka memory zadowoli wszystkich leniuchów, którzy w łóżku nie tylko śpią, ale również odpoczywają – daje błogie poczucie komfortu i otulania. Może jednak nie sprawdzić się w przypadku osób, które mają problem z nadmierną potliwością lub po prostu - szybko się przegrzewają, z kolei wszystkie zmarzluchy na pewno ją polubią, gdyż daje ona delikatne uczucie ciepła. Lateks z koli przypadnie do gustu wszystkim, którzy nieustannie się w nocy kręcą i zmagają się z alergią czy nadmiernym poceniem. A ty drogi czytelniku, którego zwycięzcę wybierasz? Jeśli już znasz odpowiedź i planujesz zakup materaca, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!