Ile właściwie powinien spać człowiek

Noworodki potrafią przespać nawet 18 godzin na dobę. Dorosły człowiek w wieku 25-65 lat powinien spać nawet do 10 godzin na dobę. Młodsi przedstawiciele naszego gatunku w wieku 18-25 lat potrzebują nieco mniej czasu na sen do 9 godzin, ale wiadomo, że wtedy śpi się najlepiej, więc żadna ilość snu nie jest im groźna. Seniorzy po 65 roku życia powinni przesypać do 7 godzin na dobę. To jest oczywiście idealny wymiar snu dla określonego wieku. Bezsenność brutalnie zakłóca ten proces życiowy, powodując szereg problemów.

Kiedy zaczyna się bezsenność

Bezsenność, czyli insomnia zaczyna się wtedy, kiedy z powodu zaburzeń rytmu snu, przestaje on spełniać swoją fizjologiczną rolę i organizm traci zdolność do regeneracji. Płytka lub przerywana faza REM, to w efekcie rozregulowane emocje. Zaburzenia snu są bardzo częstym problemem zdrowotnym i najczęściej dotyczą społeczeństw wysoko rozwiniętych. Okazuje się, że długi i niezakłócony sen to w dzisiejszych czasach luksus.

@materacedlaciebie

#MateraceDlaCiebie #WyśpijSięNaSzczęście #materace #materac #promocja #rabat #blackfriday #blackweek

♬ original sound - materacedlaciebie

Badania pokazały, że chroniczne problemy ze snem zgłasza nawet 25% pacjentów zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu, a 50% skarży się na czasowy brak snu, często występujący w sytuacjach stresowych. Liczby te niestety wciąż rosną. Pierwszym objawem bezsenności jest trudność w zaśnięciu, czyli wydłużony czas od momentu położenia się do łóżka, a zaśnięciem. Skróceniu ulega faza głębokiego snu, a wybudzanie się jest bardzo częste i męczące. W efekcie osoba cierpiąca na bezsenność jest zdekoncentrowana w ciągu dnia, gorzej pamięta, wykazuje rozdrażnienie i nadmierne zmęczenie, a jej efektywność zawodowa znacznie spada.

Najczęstsze przyczyny bezsenności. 7 powodów, przez które nie śpimy w nocy

  1. Nadmierny stres.

    Codzienne zmartwienia mogą się nawarstwiać, powodując uczucie chronicznego niepokoju. Kiedy już znajdziesz się w łóżku, zamiast powoli zasypiać, masz w głowie gonitwę myśli. Zjawisko to nazywa się ruminacją, czyli powtarzającym się koncentrowaniem uwagi na negatywnych myślach i emocjach, bez poszukiwania sposobu na zmianę negatywnego nastroju. Wytwarzający się hormon stresu jest najczęstszą przyczyną zaburzeń snu o podłożu lękowym. Zrozumienie tego stanu, jest kluczowe, aby rozpocząć walkę z bezsennością, dlatego warto udać się na konsultację z lekarzem.

  2. Problemy zdrowotne.

    Choroby somatyczne, bezdech, astma, cukrzyca, bóle przewlekłe, nadciśnienie tętnicze, stany lękowe, nadużywanie alkoholu znacznie utrudniają zdrowy sen i często zaburzają rytm dobowy. Przyjmowanie niektórych leków może powodować efekt uboczny w postaci zaburzenia snu i utrudnić wydzielanie melatoniny. W takim przypadku niezbędna jest, stała opieka lekarska i zadbanie o higienę snu, o której przeczytasz za chwilę.

  3. Złe nawyki życiowe.

    Szybkie zaśnięcie raczej się nie uda po kawie wypitej późnym popołudniem, ale mocna herbata działa podobnie. Brak aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu ma bezpośredni wpływ na jakość snu. Regularny ruch i dotlenianie organizmu poprawi efektywność snu pogłębiając i wydłużając fazę REM (czas snu głębokiego), czego pozytywnym skutkiem jest budzenie się wypoczętym. Objadanie się na noc to nawyk, który może prowadzić do obciążenia narządów wewnętrznych i do bezsenności. Najlepiej zjeść lekki posiłek na 2 godziny przed snem, dzięki czemu ominą cię koszmary senne. Możesz także zwrócić się po poradę do dietetyka.

  4. Zmiana stylu życia.

    Jedyne co jest pewne w życiu to zmiany... Przeprowadzka, zmiana pracy, narodziny dziecka, i wiele innych mniej lub bardziej zaskakujących zmian życiowych może powodować problemy ze snem. Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji, po prostu pamiętaj, że zmiana jest zmianą, dopóki się do niej nie zaadoptujesz. Potem to tylko kolejna część życia w nowych warunkach. Wizyta u psychologa pozwoli na szybszą akceptację nowej sytuacji życiowej.

  5. Starzenie się.

    Wraz z wiekiem dochodzi do skrócenia ogólnego czasu snu i spłycenia fazy REM, a także częstszego wybudzania się w nocy. Jeśli jesteś w wieku senioralnym, w ciągu dnia możesz być z tego powodu nadwrażliwy na hałas czy światło. Wieczorem mogą zaś ponownie pojawić się trudności w wyciszeniu i w efekcie jako osoba starsza popadasz w błędne koło kłopotów ze snem. To zupełnie naturalny stan rzeczy. Wypróbuj domowe sposoby na lepszy sen, jak herbatka z melisy, wietrzenie sypialni, relaksująca muzyka, aktywność fizyczna, szklanka ciepłego mleka z miodem. Zadbaj o towarzystwo w ciągu dnia, aby nie czuć się samotnym wieczorem.

  6. Zmiany hormonalne.

    Dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Można się ich spodziewać w pewnym wieku. U kobiet menopauza może wpłynąć na wahania hormonalne i przełożyć się na słabą jakość snu. U mężczyzn spadek testosteronu wywołuje podobny efekt. Zmianom hormonalnym towarzyszą niespojony sen, nadmierna potliwość, senność w ciągu dnia, spadek energii życiowej, wahania nastrojów. W każdym przypadku z pomocą przyjdzie lekarz endokrynolog dla kobiet lub androlog dla mężczyzn.

  7. Inne problemy zdrowotne

    Istnieją także trudniejsze w autodiagnozie problemy powodujące bezsenność. Są to nadczynność tarczycy, zaburzenia psychiczne, depresja, uzależnienie. Tego typu zaburzeniami snu zajmuje się odpowiedni specjalista. W żadnym przypadku nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów.

Niewygodne łóżko - czas na zmiany

Możliwe, że potrzebujesz wymienić całe łóżko – zadbaj wtedy o odpowiedni stelaż dopasowany do nowego materaca, tak aby razem stworzyły idealny duet do snu. Oprócz tego chcę ci zaproponować przemeblowanie i niestety pozbycie się z sypialni urządzeń elektronicznych, także zegarka. Stwórz świątynie snu, która zachęci swym wnętrzem i atmosferą, do wieczornych rytuałów relaksacyjnych, gdzie codziennie gości świeże powietrze i panuje idealna temperatura do snu. Zadbaj o wygodny i dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb materac.

Bestseller
Najczęściej wybierany materac w konkurencyjnej cenie!
Zaśnij w objęciach Morfeusza…
Zobacz produkt

Materac, który pomoże pozbyć się problemów z zasypianiem

Jeśli śpisz z partnerem, który kręci się podczas snu, a to nie pozwala ci zasnąć, idealny będzie taki materac, który nie przenosi drgań jak np.: materac Eros, który jest świetnym rozwiązaniem dla par.

Materac pocket z lateksem Eros
2.9 / 5 (147 opinii)
Specyfikacja:
  • Ilość sprężyn: 272 szt./m2
  • Twardość: średni H2
  • Wysokość: 16 cm
  • Producent: Frankhauer
  • Wysyłka: 24h (0 zł)
  • Gwarancja: 10 lat
759.00
Zobacz produkt

Sprężyny w materacu pracują indywidualnie, dzięki rozmieszczeniu każdej z nich w osobnej kieszonce. Materac reaguje na nacisk punktowo a pianka FlexyLateks, z której został zbudowany, jest podzielona na strefy twardości wg ułożenia ciała: głowa, tułów, nogi. Dzięki temu reaguje w różny sposób na ciężar poszczególnych partii ciała, zapewniając optymalne ułożenie w czasie snu, każdej osobie z osobna.

@materacedlaciebie

Dlaczego Twój materac niszczy Ci kręgosłup? 5 faktów o których nie mówią sprzedawcy! #MateraceDlaCiebie #WyśpijSięNaSzczęście #materace #materac #nowymaterac #mdc #dc #spanie #sen #sypialnia #kregosłup

♬ oryginalny dźwięk – materacedlaciebie - materacedlaciebie

Zasady higieny snu. Stosuj codziennie, aby pozbyć się bezsenności.

W zmaganiach z bezsennością należy zadbać o higienę snu. Problemy z zasypianiem często biorą się z braku dobrych nawyków higienicznych, czyli zasad i czynności wykonywanych rutynowo przed snem. Oto kilka dobrych zasad, które pomogą ci lepiej i szybciej zasypiać:

  • Niebieskie światło, hamuje wydzielanie melatoniny, a to naprawdę utrudnia zasypianie i może mieć negatywny wpływ na jakość snu. Urządzenia elektroniczne jak telefon, komputer i telewizor nie są mile widziane w sypialni.
  • Dbałość o stały rytm dobowy ułatwia zasypianie, wstawaj i kładź się do łóżka o stałych porach.
  • Zaburzenia snu mogą pojawić się z powodu niewinnej drzemki. Unikaj drzemek w ciągu dnia, aby sen przychodził naturalnie w porze wieczorowej.
  • Aktywność fizyczna, może pomóc pozbyć się takich problemów, jak zaburzenia lękowe. Uprawiaj Nordic Walking, wsiądź na rower, spaceruj lub trenuj systematycznie inne formy sportu, szczególnie jeśli masz siedzący tryb pracy.
  • Ograniczony czasu w łóżku, kiedy jesteś obudzony czas na aktywność, a nie leżakowanie. Nie odczujesz braku energii a twój układ nerwowy będzie w stanie gotowości do pracy, nie do odpoczynku.
  • Unikanie napoi energetycznych, kawy i mocnej herbaty w godzinach popołudniowych, zdecydowanie pomoże na problemy z zasypianiem. Należy pamiętać, także o tym, że napoje energetyczne szczególnie nie są dobre dla zdrowia ze względu na wysoką zawartość cukru.
  • Odpowiednia temperatura w sypialni. Najlepiej śpi się, gdy w pomieszczeniu jest około 21 stopni.
  • Przyjęcie snu w sposób naturalny. Jeśli czujesz, że twoja pora na sen jeszcze nie nadeszła mimo późnej godziny, po prostu wstań z łóżka i wycisz się przy książce, będzie to lepsze niż czekanie na sen w łóżku w trybie czuwania.

Powyższe zasady możesz wprowadzać powoli, np. jedną na trzy dni, ważne, aby powtarzać czynności codziennie, aż do osiągnięcia zadowalającego stanu rzeczy.

Powiedz sobie: mogę spać!

Może to nie będzie łatwe, ale jestem pewna, że przyjdzie moment, w którym odkryjesz przyczyny problemów i brak snu przestanie dotyczyć ciebie. Zaburzenia snu mogą być jedynie czasowe, jeśli zareagujesz w odpowiednim momencie. Jeżeli domowe sposoby nie działają i sytuacja wymaga porady psychiatry, lub innego specjalisty, to należy się do niego udać. Szkoda czasu na konsekwencje bezsenności. Niezależnie od wieku wysypiaj się na szczęście!