Brak produktów w koszyku
Parasomnia to grupa zaburzeń snu, które charakteryzują się niepożądanymi zachowaniami, doznaniami lub emocjami pojawiającymi się w trakcie snu, podczas zasypiania, wybudzenia lub w czasie snu. Choć może wydawać się to zaskakujące, parasomnie występują u dzieci znacznie częściej niż u dorosłych, jednak mogą dotykać osób w każdym wieku.
Najtrudniejsze objawy parasomnii to chodzenie przez sen, somnifagia, czyli nocne podjadanie (często bezwiednie), oraz nadwrażliwość ruchowa podczas snu. To może bardzo utrudnić funkcjonowanie i spowodować bezsenność u partnera.
Jeśli Ty lub Twój partner cierpicie na tego rodzaju zaburzenia snu, polecam materace, które nie przenoszą drgań, o wysokiej elastyczności punktowej, które sprawdzą się nawet w przypadku partnerów o różnej wadze!
Leczenie parasomnii powinno zacząć się od wizyty u lekarza rodzinnego, ale na dobry początek możesz zadbać o materac, który ułatwi codzienne funkcjonowanie.
Fortuna to materac luxpocket, który posiada wkład w postaci sprężyn w kieszonkach. Każda sprężyna pracuje niezależnie, więc materac ma wiele punktów podparcia. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie dla par, ponieważ ruchy jednej osoby nie są odczuwalne po drugiej stronie materaca. Dodatkowo obustronna warstwa pianki HR FreshElastic zwiększa komfort snu przez niwelowanie ucisku na poszczególne części ciała. To może okazać się pomocne przy redukcji silnego stresu spowodowanego parasomnią.
Materac Sensit, którego podstawę stanowi pianka wysokoelastyczna HR FreshElastic, zapewnia stabilne podparcie kręgosłupa. Jej charakterystyczna, porowata struktura umożliwia niezbędny we wnętrzu materaca obieg powietrza. Środkowa warstwa to 5 cm pianka PerfectSuite (memory/VISCO), która reaguje nie tylko na nacisk, ale i temperaturę wydzielaną przez ciała użytkowników. Dopasowuje się do osoby i zapamiętuje jej kształt, niweluje uciski i poprawia krążenie w tkankach podskórnych, co zapobiega drętwieniu kończyn. Lateks zapobiega przegrzaniu organizmu i niweluje efekt pocenia, co znacznie poprawia komfort, szczególnie przy zaburzeniach snu.
Materac Hynos to model wyjątkowo elastyczny, dzięki czemu mogą spać na nim osoby o różnej wadze. Pianka PerfectSuite „z pamięcią” pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało dopasowuje się do niego i zapamiętuje jego kształt. Dzięki temu u osób śpiących na plecach, ułożenie kręgosłupa przyjmuje kształt litery „s”, natomiast u śpiących na boku — materac zapewnia podparcie dla głowy, krzyża i nóg oraz zagłębia się pod ramieniem i biodrem, niwelując także napięcia mięśniowe. Materac polecany jest dla par, ponieważ zastosowanie sprężyn kieszeniowych sprawia, iż materac ugina się tylko w miejscu nacisku. Ruchy drugiej osoby są niewyczuwalne.
Dobry i wygodny materac pomaga w walce z przyczynami parasomnii, zwłaszcza kiedy cierpi jeden z partnerów. Dowiedz się więcej o materacach dla par i promocjach na super modele.
Wyróżniamy różne rodzaje parasomnii, w tym:
Ludzie cierpią na parasomnie z różnych powodów:
W międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń snu, parasomnie są wyodrębnioną grupą zaburzeń snu, często powiązaną z fazą REM lub głębokiego snu, co często oznacza przechodzenie objawów w sposób nieświadomy.
Parasomnia może być niebezpieczna. Osoby z tym zaburzeniem snu mogą uderzyć partnera, wyjść z domu podczas lunatykowania, a nawet wyrządzić sobie krzywdę np. spadając ze schodów Dlatego często w tego typu zaburzeniach zachowania w REM stosuje się leki i zabezpiecza sypialnię jak dla osoby z padaczką.
Objawy parasomnii to wołanie przez sen, wstawanie, mówienie, pocenie się, uczucie strachu, a także problemy z codziennym funkcjonowaniem - zmęczenie, problemy z koncentracją, a nawet depresja.
Długotrwałe zaburzenia mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i relacje z otoczeniem. Zdrowe nawyki mogą znacznie poprawić jakość snu.
Najskuteczniejsze podejście to wielopoziomowe działanie:
Skutecznie, kompleksowo i na wielu poziomach. Zacznij od sypialni i zapewnij sobie wysoki komfort snu przez odpowiedni materac, przestrzegaj zasad higieny snu. Zmiana stylu życia i odpowiednia terapia to zdecydowanie dobry kierunek. Leczenie zarówno farmakologiczne, jak i psychoterapeutyczne, oraz konsultacja z neurologiem lub psychiatrą specjalizującym się w zaburzeniach snu, może okazać się niezbędna. Parasomnia to koszmar, z którym możesz sobie poradzić!