Brak produktów w koszyku
Na pytanie: ile powinna trwać drzemka, odpowiedź najlepiej znają Chińczycy. W chinach 20-minutowa drzemka w ciągu pracy jest gwarantowana przez ustawę. Nie bez powodu wyznaczony czas to 20 minut, ponieważ tyle właśnie powinna trwać drzemka w ciągu dnia, aby utrzymać się w fazie snu płytkiego. W wielu chińskich firmach są specjalne wyciszone i zaciemnione pokoje przeznaczone do tego celu.
Okazuje się, że popołudniowa sjesta jest bardzo zdrowa, poprawia kreatywność, nastrój i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przez co znacznie zwiększa efektywność w pracy, jednocześnie nie zaburzając rytmu dobowego. Wręcz przeciwnie, reguluje właściwy, długi sen i pozytywnie wpływa na jego komfort.
Ciekawostka: niektórzy Chińczycy przychodzą do firm z własnym łóżkiem polowym lub materacem.
Gdybym ja mogła ze sobą zabierać materac na krótkie drzemki... byłby to model Arkadia, ponieważ jest bardzo przewiewny, miękki, obniża wykrytą temperaturę o około 3°C, posiada warstwę hydrożelu, dzięki czemu nadaje uczucie chłodu i orzeźwienia. Materac mogłabym zrolować i zwyczajnie chować po drzemce pod biurko... Jak dyby nigdy nic... Tobie też marzy się poprawiająca nastrój drzemka w ciągu dnia?
Wyobraź sobie taką sytuację: środek dnia, ty już nie masz na nic chęci, a przed tobą kolejne zadanie wymagające wysokiego skupienia. Wypijasz trzecią kawę, zjadasz coś słodkiego i nagle potrzeba snu rozkłada cię na łopatki. Jak odświeżyć umysł? Jak pozbyć się uczucia senności? Jeśli naprawdę chcesz wykonać swoje zadanie dobrze, drzemka trwająca do 20 minut, to coś, czego właśnie ci potrzeba. Zaufaj mi, w tak krótkim czasie naładujesz baterie na resztę dnia.
Chińczycy odkryli już bardzo dawno temu korzyści z popołudniowej drzemki, a kultura łącząca pracę i odpoczynek w siedzibie firmy jest tam powszechna i pożądana. Dzięki temu osiągają tak spektakularne wyniki gospodarcze, zachowując właściwą ilość snu w nocy.
Ciekawostka: niektóre zagraniczne korporacje, rozwijające się w Polsce, także pozwalają pracownikom na drzemkę w ciągu dnia.
Aby osiągnąć maksymalne korzyści ze spania w godzinach popołudniowych i unikać większej senności późnym popołudniem, musisz dowiedzieć się więcej o tym, jaka drzemka będzie właśnie dla ciebie najlepsza.
Te kilkanaście minut snu, wplecione między codzienne obowiązki wystarczy, aby stać się jeszcze bardziej skutecznym w pracy, a dzieje się tak z kilku powodów:
Drzemka w ciągu dnia oprócz pozytywnego wpływu na efektywność zawodową, ma także dobroczynny wpływ na zdrowie:
Poobiednią drzemkę powinni uwzględnić w swoim planie dnia wszyscy uczniowie i studenci, choć większości z nich przekonywać i zachęcać chyba nie trzeba, ale także osoby pracujące fizycznie. Po popołudniowej drzemce zregenerowany organizm łatwiej transportuje tlen, więc ten dodatkowy zastrzyk energii ułatwi ci naukę i pracę w reszcie dnia.
Niektóre sytuacje są szczególne, takie jak bardzo, ale to bardzo wczesna pobudka. Mam tu na myśli np. 4 lub 5 rano. Dla niektórych to poważne zaburzenie rytmu dobowego, a czasami przez stres związany z tak wczesną pobudką, całkowicie znika główny komfortowy sen i w rezultacie lecimy na ostrym deficycie energii. Zdarza się tak np. kiedy dopada nas nadmiar obowiązków, lub podróżujemy. Krótka sjesta w ciągu dnia jest wtedy jak lekarstwo.
Po tak wczesnej porannej pobudce, z pewnością będzie to już około południa, kiedy krótki sen, będzie jedyną rzeczą, o której marzysz. Staniesz się zmęczony, możliwe, że rozboli cię głowa i zaczniesz ziewać raz za razem, objawom tym towarzyszy zazwyczaj znaczny spadek koncentracji, więc lepiej nie wsiadać wtedy za kółko. To sygnały, że czas na krótki sen, który spokojnie może potrwać nawet pół godziny. Pomoże ci to obniżyć poziom stresu, związany z nietypową sytuacją, wyrówna ciśnienie krwi, które z pewnością jest pod wpływem adrenaliny. Przebudzenie po takiej drzemce to jak zastrzyk energii, będziesz czuć się zrelaksowany i gotowy na kolejne przygody i wyzwania.
Po raz pierwszy na świecie Dzień Drzemki obchodzono w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. To święto zostało zainicjowane przez Williama i Camille Anthony, którzy na co dzień zajmowali się zdrowiem psychicznym. Chcieli w ten sposób propagować ten zwyczaj i edukować ludzi o korzyściach zdrowotnych wynikających z drzemki. Dziś na całym świecie w dniu 12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Zdrzemnij się na zdrowie.
Powyższe argumenty są jednoznaczne, regularne drzemki w ciągu dnia niwelują duże zmęczenie i poprawiają kreatywność. Nie obawiaj się trudności z zaśnięciem wieczorem, krótki odpoczynek także, nie zaburzy rytmu dnia, ponieważ drzemka to faza snu lekkiego, która ma za zadanie poprawić ci nastrój i zregenerować siły. Najlepsza pora to wczesne popołudnie, ale jeśli nie możesz właśnie wtedy, rób to zaraz po pracy i ciesz się dodatkową energią w trakcie codziennych obowiązków. Zdrzemnij się na szczęście!